Je několik možných způsobů. V předchozím článku jsem psala jen zběžně první seznámení se vzorkem a zde se na způsoby, jak psa naučit hledat podíváme podrobněji.
Učíme pečlivou práci
Ideální je tedy začít doma, posadíme se na zem a vzorek položíme na zem. Klikněte, pokud se o vzorek zajímá, přičichne k němu, udělá nosetouch. Je úplně jedno co v této fázi udělá, ale je důležité, aby pochopil, že se má zajímat nosem a ne packami, nebo ho olizovat, brát do tlamy. Zde se použije vždy jen jeden kus skořice. Nechte ho čichnout 3x – 5x ke vzorku a po každém přičichnutí následuje klik a odměna co nejblíže vzorku, ale ruka se ho nesmí dotknout. Pak dejte uvolňovací povel (volno, můžeš, atp.) a odhoďte pamlsek kousek od vás.
Je velmi důležité abyste dodrželi pořadí (to platí vždy) nejprve uvolňovací povel, vteřina pauza, poté odhozené jídlo. Nikdy to nesmí být obráceně, nebo současně!!
Pes, který práci pochopil by se měl ihned po snězení pamlsku vrátit ke vzorku a začít k němu čuchat. Můžete opět 3x- 5x opakovat. Zatímco pes běží za odhozeným pamlskem můžete vzorek o malý kousek posunout. Opakujte a pokud je pes úspěšný, můžete příště posunout vzorek o větší kousek dál. Nezapomeňte, vzorek vždy dejte jen do té vzdálenosti, kam dosáhnete ze sedu.
Tohle zvládnete hravě doma a je na čase se vydat do terénu. Nyní nám sice počasí nepřeje a vysedávání na zemi pro nás asi nebude to pravé, ale stačí si sednou na bobek.
Tak ono totiž když máme doma rovnou podlahu a na ní jeden kousek skořice, pes vlastně nemusí moc používat nos a pomůže si očima. Tahle metoda imprintingu bude fungovat jen tehdy pokud do hledání zapojíme nos psa. Jakmile pes začne čichat máme vyhráno.
Jaký terén tedy vybrat? Nyní nám pomůže spadané listí skořice se v něm krásně schová. Stačí i nízká tráva. Na začátek nevybíráme terén s větvemi, keři, ostružinami. Pokud chcete čuchat v městském prostředí je lépe jít trochu dál od chodníku, aby místo nebylo moc počůrané, to by mohlo psa rušit. Venku začněte přesně to, co jsem psala výše. Jen si dejte pozor na postupné zvyšování obtížnosti a skořici opravdu na začátku posouvejte jen o několik centimetrů. Celou dobu buďte na bobku, nebo se posaďte na nízkou židličku.
Pes, který se naučí imprintovat pach tímto způsobem je pak velice precizní, a to se nám pak bude hodit na zahrabaných vzorcích.
Druhý způsob imprintingu.
Je podobný jako s odnášením pamlsků, co jsme si psali v prvním čuchacím článku.
Jeden člověk podrží psa (pokud nemáte pomocníka, můžete psa přivázat, nebo ještě lépe jen odložit). Vezměte do ruky vzorek a upoutejte pozornost psa. Kousek před psem, nejprve opravdu jen půl metru položte vzorek na zem. Vraťte se ke psovi a uvolňovacím povelem psa vypusťte. Buďte velmi rychlí, nebo pes zapomene, že jste něco na zem položili. Zvídavý pes se půjde kouknout co jste to tam položili a ze zvědavosti ke vzorku přičichne. Ihned odklikněte a odměňte. Odměňujte co nejblíže vzorku, ale odměna ani ruka se vzorku nesmí přímo dotýkat. Snažte se, aby časová prodleva mezi klikem a odměnou byla co nejkratší. Pokud by pes po odměně opět čichl ke vzorku opět ho odměňte. Vzorek však odeberte dřív, než ho začne zkoumat jinak, třeba že ho vezme do tlamy. Opakujte a postupně byste se měli dostat na 3 – 4 metry od psa. Jakmile je to pro psa moc jednoduché, tak se tvařte při odnášení vzorku, že pokládáte na zem něco, na více různých míst. Pak už bude pes muset opravdu hledat ?.
U tohoto způsobu vždy vzorky seberete. Nový pokus začínáte třeba i na novém místě a začnete znovu – pes se dívá, vy vzorek odnášíte, pokládáte, vrátíte se, vypustíte psa a pes vybíhá ke vzorku a čuchne k němu. Pokud se vám nedaří, tak jste pravděpodobně přecenili jeho schopnosti a vzdálenost je příliš velká. V tom případě začněte opět s malou vzdáleností. Jestliže je pes úspěšný, choďte křížem krážem, a dělejte jako že pokládáte vzorek na více místech. V tuhle chvíli už nestačí jen doběhnout na místo, které si pamatuje, ale bude muset opravdu použít nos, aby vzorek našel.
Pokud máte problémy tak nejspíše
- Při pokládání vzorku pes koukal kde co lítá, a ne na vás
- bylo to moc zdlouhavé a pes dávno zapomněl že jste něco pokládali na zem
- Je to příliš obtížné prostředí, počůrané, blízko silnice, spoustu pachů zvěře, nebo je to místo na kterém se pes bojí, pak to nejde vůbec
- Super odměnu máte připravenou již v ruce a pes myslí jen na žrádlo (to je přesně Ariska)
Klidně můžete střídat oba způsoby, tím psa naučíte, jak precizně vypracovávat malé plochy a i určitá samostatnost. Obě znalosti pak jistě využijeme.
A ještě si zahrajeme hru s předměty.
Kolem sebe rozmístíte spoustu různých předmětů (fantazii se meze opravdu nekladou, můžete využít úplně vše, hřeben, mističku, botu, oblečení, no prostě cokoli). Při první pokusech je nutné, aby předměty byly pro psa neutrální, aby se jich nebál, nebo aby si s nimi nechtěl hrát, aportovat je, nebo je požíval jako targety. Předměty by měli být všechny opravdu blízko kolem vás. Psa posaďte a nechte ho sledovat, jak mezi předměty pokládáte vzorek. Vždy ho umístíme mezi předměty, nikdy na ně, ani dovnitř. Jakmile položíte skořici uvolníte psa a nechte ho hledat. Pokud ke vzorku přičichne, následuje klik a odměna, nechte ho opět čichnout několikrát a pak odměnu odhoďte, vzorek rychle přemístěte, na jiné místo mezi předměty. Když tuto hru pes správně chápe, hned po snězení odměny se vrací a hledá vzorek, čichá k němu. Hrajte tuto hru často stačí jak máte chvilku času, pokaždé může být o trochu jiná, protože můžete neustále měnit předměty mezi kterými pes hledá. Jednou jsou malé, někdy velké, někdy je jich méně, jindy více. Je to prostě super zábava.